V roce 2021 se podařilo v obci Dubenec celkově vytřídit 291 kg odpadních jedlých olejů a tuků. Vzhledem k tomu, že celkový roční potenciál tohoto odpadu je ohadnut na 863 kg, je ještě co dohánět... Ono 291 kg zní dobře, ale je to jen 33,7% z celkového potenciálu sběru odpadů.
O škodlivosti odpadních tuků pro životní prostředí a infrastrukturu jsem již psal v několika článcích zpravodaje, ale opakování je matka moudrosti a tedy ještě jednou:
- Tuky a oleje, bez použití speciálních enzymů, nejsou schopné rychle zlikvidovat žádné zařízení pro čištění vody. Samozřejmě, že se neubráníme tomu, abychom tuk do kanalizace vylili. V malých množstvích je možné tuky do kanalizace vylít, co by s ním také dělaly takové myčky nádobí, že...? Dovoluji si však upozornit, že zde platí stejná zásada jako v každé oblasti odpadového hospodaření - nejlepší odpad ten, který nevznikne. V oblasti čištění odpadních vod je nejlepší tuk ten, který se do kanalizace nedostane.
- Tuky a oleje jsou pro každou kanalizaci, jak domovní, tak veřejnou, nepřítelem číslo jedna. Tuky tvoří pojivo, které na sebe nabaluje další odpad v kanalizaci. Tato hmota tvoří různé zátky a překážky v kanalizaci. Narozdíl od pevných nánosů, které jdou rozbít, nebo odstranit proplachem čistící tryskou, je zátka z tuku pružná a mazlavá, velmi špatně se takto postižené úseky kanalizací čistí. Zároveň část tuků reaguje s jiným odpadem a vytváří výpary, které ovlivňují vnitřní prostředí kanalizace a zvláště u betonového potrubí působí erozivně na horní část potrubí.
A co s odpadním tukem můžete udělat? Tuk po vaření, pečení, smažení a obecně po jakémkoli použití shromažte v nádobě, kterou poté můžete vhodit do speciálního kontejneru červené barvy. Ty jsou v Dubenci umístěny ve sběrných místech - U obecního úřadu, U stavebnin, U kovárny a u Základní školy.